
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 630 µm |
| Dropout Voltage | 360 mV |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 1.7 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Accuracy | 1 % |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 60 µA |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Output Type | Fixed |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Quiescent Current | 70 µA |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1990
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22646
Ext.Price$0.22646
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22646 | $0.22646 |
| 10 | $0.19935 | $1.99350 |
| 50 | $0.17549 | $8.77450 |
| 100 | $0.14979 | $14.97900 |
| 500 | $0.12785 | $63.92500 |
| 1000 | $0.12216 | $122.16000 |
| 3000 | $0.11672 | $350.16000 |
| 5000 | $0.10937 | $546.85000 |
